A keddi lapszámban megjelent interjúban Bodó Sándor azt mondta, hogy a tavaszi foglalkoztatottsági adatok bizakodásra adnak okot, a következő hónapokban a munkaerőpiac érdemi fellendülésére számítanak. Beszélt a Vállalkozások munkaerő-támogatása programról is.
 
A koronavírus-járvány különböző mértékben érintette a nemzetgazdasági ágakat. A válság a szállítást, a raktározást, a turizmust és a feldolgozóipart viselte meg legjobban - közölte az államtitkár.
 
Hozzátette: megindult egy ágazati átrendeződés. A szektorok közötti munkaerő-áramlás nyertesei közé sorolható egyebek mellett a tudományos tevékenység, az építőipar és az egészségügy.
 
A gazdaság újraindításával ismét bevételt termelhetnek a járvány miatt nehéz helyzetbe került iparágak, a nyári idénymunkák pedig még tovább növelhetik a foglalkoztatottságot - hangoztatta Bodó Sándor. Megjegyezte: a sikeres gazdaságvédelmi intézkedéseknek is köszönhetően tartósan 4,5 milliónál többen dolgoznak Magyarországon.
 
A jól működő magyar modell egyik legfőbb jellemzője, hogy egyszerre élénkíti a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalát. A magyar emberek munkából szeretnének megélni, nem segélyből - jelentette ki.
 
Az államtitkár közölte, hogy a Vállalkozások munkaerő-támogatása program először az alacsony iskolai végzettségűek és a 25 év alatti fiatalok elhelyezkedését segítette. Június elsejétől azonban szélesebb kör számára érhető el: minden, legalább egy hónapja regisztrált álláskereső bekapcsolódhat a kezdeményezésbe.
 
A támogatás mértéke teljes munkaidős foglalkoztatás esetén havonta a bérköltség - vagyis a bruttó munkabér és szociális hozzájárulási adó - fele, de legfeljebb 100 ezer forint lehet. A foglalkoztatók az eddigi öt helyett hat hónapig kaphatják a juttatást, amelynek összege így akár 600 ezer forintra is rúghat.
 
Az álláskeresők bármilyen munkakörben elhelyezkedhetnek a program segítségével. Fontos, hogy a cégeknek nettó létszámbővítést kell végrehajtaniuk. A munkaadó azt is vállalja, hogy a szóban forgó időszakban közös megegyezéssel nem szünteti meg a résztvevő munkaviszonyát.
 
A tavaly október óta elérhető lehetőség már több mint 10 ezer fiatal vagy alacsonyabb végzettségű álláskeresőt érintett, de a kibővített feltételekkel akár 60 ezer ember elhelyezkedését is segíthetik - mondta Bodó Sándor a Magyar Hírlapnak.