- Honnan a népies hangzású elnevezés: a „Fősőváros”?
- Talán sosem volt kérdés, hogy ez legyen a kör neve. Itt élő őseink ugyanis így ejtették régmúltunkban. Bár még most is el-elrontjuk egy-egy gyors mondat kiejtésénél, és olyankor mi is így hívjuk Felsővárost.
- Kikből áll az újjáalakult kör?
- Civilek, alkotók és borászok fogtak össze, de egyre többen jelentkeznek a közösségbe. Közben mesélnek, mi pedig hallgatjuk: Emlékszel Zolikám? Igaz, te még akkor nem is éltél… – hangzik el sokszor az emlékek, az ötletek és az elképzelések mellett. Nem hittem volna, hogy egy-egy közös program megszervezése előtt – mint például a búcsú szervezése – hányszor kell találkoznunk, és mennyi tervezési munkát igényel. Szerencsére azonban tele vagyunk tenni akarással!
- Hol lesz Fősőváros új közösségi és kulturális központja?
- Székhelyünk egyelőre a Bocskai utcai Borház, de természetesen, ahogy jó idő lesz, kitelepedünk a szépen felújított Remete csurgó környékén, a Kápolna térre. Két-három éves terveink közt szerepel egy épületvásárlás is, ha látjuk erre az összefogást, a közös akaratot. Elsőként azonban egy nagyobb színpadra pályáznánk a Kápolna téren, ahol később előadó művészek léphetnének fel, és egyéb kulturális programoknak is otthont adhatna.
- Jó néhány program szerepel már a közeljövő tervei közt is...
- Legközelebb kiszézés lesz, amivel eltemetnénk a telet. A rendezvényen a gyerekek szénával tömik majd meg a kiszebábut. A kisze többnyire menyecskének öltöztetett szalmabáb, melyet régen énekszóval vittek végig a falun, majd vízbe vetették vagy elégették. A bábu a tél, a böjt, a betegség megszemélyesítője lehetett. Míg a gyerekek "dolgoznak", a felnőttek megkóstolhatják az idei borokat, akár forraltborként is.
Ezenkívül már készülünk egy metszési bemutatóra és a majálisozásra. Az idei Fősővárosi Búcsú valószínűleg három napos lesz. A tervek közt szerepel, hogy péntek este utcabált rendeznénk, ahová minden szekszárdit váruk egy éjszakába nyúló rockabilly-bulira a Kovács család és a helyi The Stinky Rodders formációval. Szombaton nyitott pincék, nyitott műhelyek ünnepe, a bor és a művészetek találkozója lesz. Vasárnap szentmisével, kézműves vásárral és persze a régi búcsús hangulattal készülünk.
- A programszervezés mellett a városrész alkotóinak munkáját is patronálnák…
- A szervezésekkel párhuzamosan készül egy faragott falap, amit nemrég rajzoltam meg. Ez alapján Koleszár Csaba keramikus tagtársunk mázas, színes, kerámia lapokat gyárt, külön számozással. Ezeket tehetik ki a fősővárosi alkotók, borászok a házaikra, az épületeikre. Ezeket úgymond „Alkotó pontoknak” szántunk, amelyekről egy pontos térkép is készül. A prospektust a Tourinformnál, múzeumokban, közösségi helyeken és persze az interneten is terjesztenénk, hogy könnyebben megtaláljanak minket az érdeklődők.
- Milyen művészeti ágakban alkotnak ?
- Jómagam alkotóknak tartom a borászokat is. De akad itt ékszerkészítő, több festőművész, keramikus, méhész, vagy sajtkészítő és a személyemben fafaragó. Többségünk helyben alkot, vagy él. Persze vannak köztünk néha véleménykülönbségek, de pont ez erősíti a csapatot. A kör ráadásul egyedülállóan ökumenikus szellemben alakult meg.
Gy.L./Helyi Híradók